Politico: A szélsőjobboldali Ausztria készülhet az első büntetésre az EU-tól
A lap szerint Ausztria lehet az első ország, amely szankciókat kap az EU-tól az uniós költségvetési szabályok megsértése miatt.
A kormányfő azt is leszögezte: hazánk egyetlen fillér uniós pénzt sem veszít el, amíg nemzeti kormányunk van.
Nyitókép: Illyés Tibor / Magyar Nemzet
Négynapos üléssorozat kezdődött az Országgyűlésben, amelynek első napján délután Orbán Viktor válaszolt az azonnali kérdésekre. A kormány meghirdetett egy 21 pontos akciótervet, ami a béremelést, vállalkozások támogatását és a lakhatást is támogatja – mondta el Orbán Viktor, majd hozzátette:
aki azt mondja, hogy a románok elhúznak mellettünk, az költözzön oda, aztán ha visszajön, mondja el, mit tapasztalt.”
Ezután Arató Gergely (DK) kérdezte a miniszterelnököt az uniós pénzekkel kapcsolatban. A képviselő szerint Orbán Viktornak „a sokmilliárdos vagyon, a kastély fontosabb, mint a magyar emberek, akiknek ez a pénz járna, olyan, mint egy sikkasztó főkönyvelő egy Rejtő Jenő-regényben”.
A kormányfő erre frappánsan azt felelte:
annyi kastélya legyen Önnek, mint amennyi nekem van”.
Ami pedig az uniós pénzeket illeti, kifejtette, hogy jelenleg Magyarország számláján 12 milliárd euró van, ám az unió egy rendkívül bonyolult elszámolási rendszert folytat, ezért nem történt meg ennek a kifizetése. „12 milliárd eurónk van, és soha egyetlen fillért sem fogunk elveszíteni, amíg nemzeti kormányunk van” – szögezte le a kormányfő.
Orbán arról is beszélt Aratónak, hogy 100 ezer forintot tesznek a családok zsebébe. Mint fogalmazott: „Egyetlen euró sem marad Brüsszelben, kétségtelen, hogy önök azért harcolnak, hogy ne kapjuk meg ezt a pénzt,
de önök ellenére is meg fogjuk azt szerezni.”
Az uniós jogállamiság kapcsán pedig a miheztartás végett megjegyezte: az illetékes uniós biztos ellen jelenleg is pénzmosás miatt nyomoznak.
Ezután Komjáthi Imre, az MSZP politikusa szólalt fel, aki elmondta: nem rég Tolna megyébe ment, ahol arról beszéltek neki, hogy nagy a munkaerőhiány, illetve bezárt a posta is. Majd emlékeztette Orbán Viktort: „ön Romániába küldött engem tanulmányútra legutóbb”, pedig – elmondása alapján – ő nem „bezzeg Romániázni” és „bezzeg Szlovákiázni” szeretne, hanem „bezzeg magyarozni”.
Orbán Viktor válaszként kifejtette, hogy amíg háború lesz, addig az árak sem fognak lefelé menni.
Majd minden pártot arra kért, hogy segítsék a magyar kormányt, hogy a békében közre tudjon működni.
Orbán Viktor szólt arról is, hogy kipróbálták az árstopokat a drágulás ellen, míg a másik megoldás a béremelések folytatása. Elmondta, hogy a most megszületett bérmegállapodás révén jelentősen nőnek majd a keresetek a következő években.
A kormányfő arról is beszélt, hogy 2010-ben családtámogatásokra 960 milliárd forintot költött a kormány, míg most 3700 milliárd forintot.
Mindezek mellett pedig az oktatásra és az egészségügyre költött források is jelentősen nőttek az elmúlt 14 évben.
Az egészségügy berkein belül maradva Orbán Viktor Lukács Lászó Györgynek (Jobbik) azt válaszolta – a hordozható TB-számlákról szóló felvetésére –, hogy az orvosbéreket már sikerült emelni, valamint a szakdolgozók bérét is, 91 vidéki kórházat újítottak fel és 23 új rendelőintézet jött lére. Ezen felül a Magyar Falu Program keretében 600 orvosi rendelőt újítottak fel, és nem mellesleg a hálapénzt is sikerült kivezetni a rendszerből. Mindezek mellett a sorban állás még probléma, de reményei szerint hamarosan ez is meg fog szűnni.
„A TB-számla esetében a hordozhatóságról nincs még döntés, de ez egy roppant bonyolult kérdés” – fejtette ki Orbán Viktor, majd arról is beszélt,
hogy 2010-2022 között öt évvel nőtt az emberek egészségben eltöltött éveinek száma.
„Ezzel megelőzünk 16 uniós országot is, persze legjobb lenne az első helyen lenni” – húzta alá.
Jámbor Andrásnak (Párbeszéd) a gyermekvédelmi intézményekkel kapcsolatos kérdésére a kormányfő azt válaszolta, szigorították a gyermekvédelmi intézmények élére történő kinevezési feltételeket. Valamint emlékeztetett, hogy 2010 óta háromszorosára nőtt a gyermekvédelmi intézmények támogatása.
2026-ban lesz áttörő jelentőségű béremelés a szociális szférában”
– jelentette ki a kormányfő, s arra is kitért, hogy most 473 ezer forintot keresnek átlagosan a szociális ágazatban dolgozók.
Ezután Toroczkai Lászlónak (Mi Hazánk) azt reagálta a vendégmunkások ügyéről, hogy harmadik országbeli munkavállalók esetében egy 65 ezer fős kvóta van érvényben.
Ha lejár a munkaidejük, akkor el kell hagyniuk az országot. Egyébként az idei kvótát nem fogjuk kitöltetni. A magyar vendégmunkás-szabályozás a legszigorúbb Európában”
– mondta Orbán Viktor, majd leszögezte: „Amíg én vagyok a miniszterelnök, addig mindegyik vendégmunkás haza fog menni.”